Šiais metais 23-ią kartą bus pažymima V-diena – simbolizuojanti tarptautinį judėjimą prieš smurtą prieš visas pasaulio moteris ir mergaites. Simboliška, kad ši diena sutampa su tarptautine Valentino – labiausiai komercializuota ir lyčių stereotipus puoselėjančia – švente.
Nors Valentino diena skirta švęsti meilę ir romantiką, nereikia ypatingų gebėjimų atpažinti aiškiai išreikštus patriarchalinius lūkesčius, kuriais šią dieną apipinami moterų ir vyrų santykiai – jau pradedant nuo to, kad tradiciškai tikimasi, jog vyras turi planuoti ir apmokėti poros Meilės šventę. Nors pastaraisiais metais, kaip sako kad ir šis 2015 metais atliktas tyrimas (Who Pays for Dates? Following Versus Challenging Gender Norms – Janet Lever, David A. Frederick, Rosanna Hertz, 2015 (sagepub.com)) jau 74 procentai vyrų ir 83 procentai moterų mano, jog abu partneriai gali dalytis pasimatymų išlaidas jei santykiai trunka daugiau nei šešis mėnesius.
Tačiau realybėje vis dar manoma, kad vyras turi mokėti už romantiką ir vis dar dažniau vyrai prisiima finansines pasimatymų išlaidas. O tai skatina taip vadinamą „geranorišką“ seksizmą ir moterų stereotipizavimą.
Tačiau V-dienos judėjimas yra apie kur kas skaudesnes problemas. Pagrindinis tikslas – kovoti prieš visų rūšių smurtą prieš moteris. Bet visuomenėje, kurioje palaikomos ir skatinamos „geranoriško“ seksizmo apraiškos, smurtui kuriamos palankios sąlygos. O tokiose sąlygose visos šventės yra susijusios su augančiais smurto artimoje aplinkoje atvejais. Vasario 14-oji ne išimtis.
Todėl šiais metais vasario 14-ąją, pagalvokime, kaip šventė, kurios tradicijos nesikeičia nuo tų laikų, kai moterys neturėjo teisės balsuoti ir judėjimas prieš smurtą prieš moteris yra susiję. Ir užuot palaikę abejotinus ritualus verčiau skirkime nuoširdaus dėmesio ir kokybiško bendravimo tiems, kuriuos mylime – partneriams, draugams, šeimai.
Pagalba patyrusiems smurtą:
telefonu 8 700 55516 I; II; III; IV nuo 13:00 iki 16:00
tiesioginio internetinio pokalbio (LiveChat) metu II; III; IV; V nuo 12:00 iki 16:00