fbpx

Smurtas prieš moteris. Skaičiai ir faktai. I dalis

Komentarų: 0

Jungtinių tautų padalinys lyčių lygybei ir moterų įgalinimui (UN Women) pateikia naujausius statistinius duomenis apie smurtą prieš moteris pasaulyje. Duomenys surinkti iš 106 šalių. Jūsų dėmesiui

Smurto prieš moteris mastas

736 milijonai moterų pasaulyje – kas trečia – mažiausiai kartą gyvenime yra patyrusi fizinį ir/ar seksualinį smurtą. Į šį skaičių nėra įtraukti seksualinio priekabiavimo atvejai. Depresija, nerimas, panikos priepuoliai, neplanuoto nėštumo atvejai, lytiniu keliu plintančios ligos, AIDS atvejai yra žymiai dažnesni tarp smurtą patyrusių moterų, o sveikatos problemos išlieka net ir nutraukus smurtinius santykius.

Daugiausiai nuketėjusių moterų smurtą patyrė nuo esamo ar buvusio sutuoktinio ar partnerio – 26 procentai moterų nuo 15 metų.

Viena iš keturių (24 proc.) santykių turėjusių paauglių (15 – 19 metų) yra patyrusi sutuoktinio ar partnerio fizinį ir/ar seksualinį smurtą. 16 procentų merginų nuo 16 iki 24 metų patyrė smurtą per pastaruosius 12 mėnesių.

2018 metais viena iš septynių moterų patyrė fizinį ir/ar seksualinį sutuoktinio ar partnerio smurtą per pastaruosius 12 mėnesių (13 proc. moterų 15-49 metų). Šie skaičiai neatspindi COVID -19 pandemijos įtakos.

81000 moterų ir merginų buvo nužudytos 2020 metais. Daugiau nei pusė – 47 000 – nuo sutuoktinio, partnerio ar šeimos nario rankos. Kas 11 minučių savo namuose nužudoma moteris ar mergaitė.

COVID -19 pandemijos įtaka

Pandemijos metu smurto artimoje aplinkoje atvejų augimą fiksavo daug šalių. Kai kuriose pranešimų policijai, pagalbos linijoms, kreipimųsi į pagalbos institucijas buvo fiksuojama penkis kartus daugiau.

Iki 2021 metų spalio mėnesio 52 šalys buvo integravusios kovą su smurtu prieš moteris ir mergaites bei prevencines priemones į pandemijos suvaldymo priemones.

Pranešimai apie patirtą smurtą

Mažiau nei 40 procentų smurtą patyrusių moterų kreipėsi kokios nors pagalbos. O tos, kurios kreipėsi, pagalbos ieškojo savo šeimoje ar tarp draugų. Į valstybines institucijas, policiją, kreipėsi gerokai mažiau nei 10 procentų.

Šaltinis ir nurodos Facts and figures: Ending violence against women | What we do | UN Women – Headquarters

Pagalba patyrusiems smurtą:

telefonu 8 700 55516 I – V nuo 08:00 iki 20:00

tiesioginio internetinio pokalbio (LiveChat) metu I – V nuo 08:00 iki 20:00

SKPC kontaktai Lietuvojespecializuotospagalboscentras.lt

Šis straipsnis yra projekto  „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, apsauga, pagalba, bendradarbiavimas“ dalis. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas, įgyvendina Moterų informacijos centras  kartu su partneriais: Kauno apskrities moterų krizių centras, Visuomeninė organizacija „Moterų veiklos inovacijų centras“, Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras.

Iliustracija: peacekeeping.un.org

Ankstesnis įrašas
Naujas projektas, skirtas specialistų kompetencijoms didinti
Kitas įrašas
Smurtas prieš moteris. Skaičiai ir faktai. II dalis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.
You need to agree with the terms to proceed

Meniu