fbpx

Violetos medus

„Pradžioje, dar studijuojant bitininkystę tuometiniame Kauno Mičiūrino žemės ūkio technikume, buvo nedrąsu prieiti prie bičių avilio, kadangi niekada neturėjau jokių „reikalų“ su bitėmis. Tačiau sukaupiau visas jėgas, atsistojau prie avilio ir sau nuolat kartojau: „Nieko nebijau, nieko nebijau“. Toks buvo mano pirmasis susitikimas su bičių šeimyna. Tėtis pastūmėjo mane pasirinkti bitininkės profesiją, nes jis pažinojo vieną agronomą, kuris sakė, kad bitininkystė labai tiktų moteriai, kuri myli gamtą. Ir tikrai, vaikystėje kartu su mama rinkdavome vaistažoles, todėl jau nuo mažumės mane traukė gamta, kurioje viskas taip harmoninga. Jau 40 metų bitininkauju ir tikrai jaučiu, kad tai mano gyvenimo profesija ir tarnystė. Didelę pagarba jaučiu bitėms dėl jų teisingos, griežtos tvarkos ir elgesio avilyje. Visos bitės žino savo pareigas ir atsakomybę, mane žavi bičių biologija, jų ramybė ir harmonija. Jeigu žmonės gyventų taip, kaip gyvena bitės, tai žmonių pasaulis būtų vainikuojamas darna, ramybe ir taika, juk bitės pasaulyje taip gyvena milijonus metų. Bitės mums kuria stebuklingus produktus ir aš tarnauju joms, perduodama tuos produktus žmonėms. Bitės, kaip ir žmonės, skiriasi darbštumu. Vienos bitės prineša 25 kg medaus, kitos netgi 100 kg per sezoną. O bitelių darbštumas priklauso nuo motinėlės ir nuo trano – su kokiu tranu motinėlė susiporavo: jei su tinginiu, tai ši savybė persiduos to avilio bitėms darbininkėms. Bitės motinėlė apsivaisina ore. Ji labai greitai skrenda, kad kuo stipresnis tranas pasivytų ją ir apvaisintų, tuo stipresni būtų jų palikuonys“, – pasakoja Violeta Šedienė.

Bitininkystė nuo seno laikoma vyrišku užsiėmimu, reikalaujančiu ne tik sumanumo, bet ir fizinės jėgos, tačiau bitininkė V. Šedienė puikiai atlieka šį darbą. Po mokslų atvyko į Kretingos rajoną ir dirbo Vydmantų agroprekybiniame tarybiniame ūkyje bitininke. 1991 m. bitynas buvo privatizuotas, todėl Violeta kartu su vyru pradėjo savo verslą – „gaminti“ medų. Šiuo metu bitininkė Violeta turi 117 bičių šeimų, iš kurių per sezoną medaus prisuka nuo 6 iki 8 tonų, o būna ir labai dosnių metų, kuomet iškopianti net iki 10 tonų medaus. Bitininkė medų kopinėja Salantų regioniniame parke, Žemaitijos nacionaliniame parke, Pajūrio regioniniame parke, todėl jos produktų kokybė aukščiausia. Moteris džiaugiasi savo mėgstamu darbu ir jaučia atsakomybę, kurią įskiepijo Violetos mama, sakydama, kad pradėjus darbą privaloma pabaigti jį iki galo. Todėl ji atsidavusi šiai savo profesijai „iki galo“.

Ateityje bitininkė Violeta nori sumažinti turimų bičių šeimų kiekį ir pasilikti tik 60 šeimų, kad dirbdama galėtų stebėti bičių gyvenimo ypatumus neskubėdama, įsigilindama į prasmę. Jos teigimu, 20 metų dirbusi kaip robotas, o dabar galvojanti, koks įstabus kūrinys tos bitelės ir ateityje puoselėja gražų sumanymą apie jų globojimą ir išsaugojimą.

Pagal maistingumą, bičių produktus ekspertė bitininkė Violeta skirsto taip: bičių pienelis, bičių duonelė, žiedadulkės ir medus. Violeta cituoja bičių žinovo posakį, kad medus yra šiaudai, o duonelė ir žiedadulkės yra grūdas. Medaus skonis, spalva ir kvapas skiriasi priklausomai nuo žiedų, iš kurių rinktas nektaras, pagal tai skirstomos medaus rūšys. Kuo daugiau žiedų aplanko bitelės, tuo medaus skonis intensyvesnis, sodresnis. Nuo avilio bitės skrenda iki 3 kilometrų atstumu. Šviesus medus pasižymi švelnesniu skoniu, tamsesnis – aštresniu, o liepų medus išsiskiria mėtiniu skoniu. Kiekvieno žmogaus organizmas skirtingai jaučia, kiek jam reikia medaus. Alergiški žmonės turi atsargiai rinktis medaus produktus, valgyti kuo šviesesnį medų.

Dauguma yra skanavę medaus, bičių pikio, duonelės, bet tik nedaugelis žino ar yra išbandę bičių terapiją. Bitininkė Violeta savo sodyboje turi įsirengusi bičių namelį, kuriame po gultu yra dūzgiantis avilys. Bitės patekti į patį namelį, kuriame guli žmogus, negali. Jos į avilį įskrenda iš lauko pusės. Gulint namelyje atrodo, kad tu girdi ne dirbančias bites, o jūros ošimą. Reikia atsipalaiduoti ir pasinerti į tą ūžesį. Bioenergiją bitės sukelia savo sparneliais. Sakoma, kad bičių energija teigiamai veikia žmogaus organizmą tik jei žmogus atsipalaiduoja ir leidžia tai energijai tekėti kūnu.

Violetos medaus ir jo produktų galima įsigyti:

Medaus „savitarnos“ krautuvėlėje adresu Vidimanto g. 8, Vydmantai, Kretingos r.

Tel. 8-650-61409;

Meniu