Kartenos naminė duona
„Mūsų šeima gyveno Kartenoje. Gyvenome ūkiškai, todėl visą maistą pasigamindavome patys. Mama augindavo gyvulius ir veždavo pieno produktus į turgų. Dar mama visada šventėms kepdavo duoną, pyragus. Iš vieno maišymo prikepdavo apie 20 kepalų duonos, kurios mūsų šeima nesuvalgydavo. Kartą mama į turgų prie pieno nusivežė ir naminės duonos. Žmonės paragavo, jiems patiko ir prašė atvežti dar – duonos kepalų užsakymų buvo vis daugiau. Kai mirė tėvas, mama man pasakė: „Kepam duoną“. Nuo 15 metų mudu su broliu minkėme tešlą. Pusę metų minkėme… O kai nupirko tešlos minkymo mašiną, tai buvo šventė mums. Iš pradžių kepant duoną kokybės trūko: pusė duonos iškepa, o pusė žalia. Vėliau pasistatėme elektrinę krosnį duonai kepti, tai kokybė pagerėjo“, – prisiminimais apie verslo pradžią dalinosi Darius Gaučius.
Dabar natūralią ruginę juodą duoną kepa Darius Gaučius ir jo žmona Asta Gaučienė. Žinias apie duonos maišymą, minkymą ir kepimą perdavė Dariaus mama. Ji išgrynino ruginės juodos duonos receptūrą ir kepimo technologiją. Per beveik tris dešimtmečius naminės duonos receptas nepakito – kepama pagal senąsias tradicijas. Juoda ruginė duona įvertinta tautinio paveldo sertifikatu. Šis sertifikatas suteiktas dar trims UAB „Kartenos naminė duona“ gaminiams: juodai ruginei duonai su lašinukais, pyragui be razinų ir baltai duonai.
Taip pat mėgstamos ir kitos „Kartenos naminės duonos“ rūšys: be cukraus, su kanapėmis, kmynais, neskaldytais grūdais, saulėgrąžomis, moliūgais, razinomis bei džiovintais vaisiais. Duonos asortimentą papildo įvairų rūšių sausainiai bei pyragai. Duona kepama dideliais ir mažais kepalais – kaip keistai skambėtų, didelio ir mažo duonos kepalo skoniai skiriasi. Kartenos naminė duona ne tik skani, kepama pagal autentišką receptą, bet ir puošiama lietuviškai – duona su rugiais, pyragas su kasomis. Asta Gaučienė teigia, kad duona kepama tik iš ruginių miltų, o pyragai tik iš kvietinių miltų, visa žaliava – tik lietuviška.
“Duonos receptas nėra sudėtingas, svarbiausia raugas. Kepant duoną su raugu ji nebūna puri, tačiau tai tikra lietuviška senoviška duona, anksčiau kepta kiekvienoje troboje. Bemielė duona laikosi kur kas ilgiau, tai jos galima įsidėti vykstant į tolimą kelionę ar lauktuvėms“, – sako Darius.
„Per daugelį metų pelnėme gerą vardą, žmonės mumis pasitiki. Išsaugoti pirkėjus padeda tik gera produkcijos kokybė: vieną kartą parduosi negerą gaminį – ir viskas: tas žmogus nebepirks. Todėl stengiamės dirbti kokybiškai ir išlaikyti savo klientus“, – pasakojo duonos kepėjai Asta ir Darius Gaučiai.
Verslininkai savo valdose ne tik kepa duoną, bet ir kviečiasi į edukacines programas, kurių metu demonstruojamas duonos kepimo procesas. Visi programos dalyviai įsitraukia į duonos kepimą, o kad neprailgtų valandos trukmės kepimo laikas, ant krosnies kepa senovinius „čirvinius“ blynus.
Duonos kepėjai rekomenduoja įsigyti duonos su kanapėmis, tradicinės juodos duonos su kmynais, lašinukais, džiovintais vaisiais, o saldumynų mėgėjams – trapių burnoje tirpstančių cinamono sausainių, pyrago su aguonomis ar razinomis.