Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras, specializuotą kompleksinę pagalbą smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriantiems ar / ir smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims teikia nuo 2012 m. Pagalbą teikiame daug metų, tačiau vis dėlto realybėje susiduriame su reiškiniu, kai net atpažįstant smurtą, suvokiant jo dinamiką ir galimas pasekmes, kai kurie žmonės nusprendžia likti tuose santykiuose. Kaip galite atpažinti ir padėti asmeniui, kenčiančiam nuo smurto artimoje aplinkoje? Dauguma smurto požymių yra ypač kruopščiai slepiami.
Ką daryti?
Jei žinote, kad jūsų šeimos narė, draugė, pažįstama, kolegė, kaimynė patiria smurtą, neignoruokite situacijos. Tylėjimas reiškia pritarimą smurtautojo veiksmams ir smurto palaikymą.
Smurto artimoje aplinkoje aukos dažnai jaučia gėdą ir atsakomybę ar kaltę už tai, kas nutiko. Tai gali stabdyti nuo sprendimo pranešti apie smurtą ar kreiptis pagalbos. Dėl šios priežasties smurto liudininkai ir šeimos nariai privalo padėti ir patys pranešti policijai apie smurtą, jei situacija yra rimta, o auka dėl kokių nors priežasčių pati negali to padaryti.
Bendraudami su giminaite ar drauge, patiriančia smurtą artimoje aplinkoje, būkite švelnūs ir dėmesingi. Neteiskite ir nevertinkite aukos elgesio. Ji gali turėti daugybę priežasčių, kodėl situacijos nenori ar negali keisti. Būkite kantrūs ir atviri. Neskatinkite situacijos spręsti čia ir dabar, nebūkite įkyrūs ar pernelyg landūs, leiskite nukentėjusiajai atsiverti savo ritmu, būkite priimančiu ir atviru klausytoju.
Nepriklausomai nuo to, koks ryšys jus sieja su smurtą patiriančiu asmeniu, visų pirma, pradėkite apie tai kalbėti. Nutraukite tylą ir smurtą patiriančio žmogaus užsisklendimą savyje.
Pradėkite apie smurtą kalbėti
Net jei negalite padėti išspręsti situacijos, jūsų įsiklausymas ir parodytas dėmesys yra labai svarbūs. Tai gali paskatinti nukentėjusį asmenį nutraukti tylą ir atsiverti. Neprivalote būti ekspertas (-ė). Vien savo buvimu šalia galite paskatinti nukentėjusį asmenį veikti.
Pasiteiraukite apie situaciją
Išklausymas gali įgalinti, padrąsinti asmenį, kuri(s) patiria smurtą.
„Ar viskas gerai? Kas tau nutiko? Matau, kad reikalai klostosi ne kaip.“
Parodykite visokeriopą paramą
Jei asmuo patvirtino, kad patiria smurtą, išreikškite palaikymą. Gali būti, kad esate pirmas asmuo, su kuriuo ji apie tai kalba. Jūsų reakcija yra labai svarbi. Nuo to gali priklausyti tolimesni jos žingsniai ir veiksmai.
Palaikykite, jei asmuo nusprendė kreiptis pagalbos
Santykiai tarp smurtą patyrusios moters ir smurtautojo visada yra labai įtempti, pranešus apie prievartą ar apsisprendus išeiti iš smurtinių santykių. Tai ilgai trunkantis ir varginantis procesas, kuriam būdingas pasikartojantis nuomonės keitimas, baimė, nerimas, grįžimas pas smurtautoją. Dažniausiai nukentėjusioji pareiškia kaltinimus smurtautojui ar pradeda teisines procedūras tik priėmusi tvirtą sprendimą. Vis dėlto, susidurdama su šeimos, visuomenės ar paties smurtautojo spaudimu, finansiniais sunkumais, kitomis kliūtimis gali imti abejoti. Būtent dėl to jūsų palaikymas ir parama šiame etape yra ypač svarbūs.
Pasiūlykite konkrečią pagalbą
Jūs galite padėti, nes, kitaip nei nukentėjęs asmuo, pajėgiate padėtį vertinti objektyviau ir racionaliau. Galite imtis priemonių už smurtą patiriančią moterį ar kartu su ja, suteikti naudingos informacijos.
Patarkite pasirūpinti įrodymais: fiksuoti apsilankymus pas gydytojus, sveikatos nusiskundimus, atvejus, kai kreipiasi į policiją, teisėsaugos institucijas, išsaugoti smurtautojo grasinančius laiškus, žinutes, pokalbius ir pan.