fbpx

Meilė ≠ Kontrolė

Komentarų: 0

Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras įgyvendina keturis projektus, skirtus ugdyti visuomenės netoleranciją smurtui artimoje aplinkoje, ugdant gebėjimą atpažinti smurto artimoje aplinkoje apraiškas, supažindinant su padariniais, informuojant apie pagalbos gavimo galimybes:

  • LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Auginame paauglius: drausti, leisti, tartis“
  • LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamą projektą „Smurtas artimoje aplinkoje: atpažink, netoleruok, kreipkis pagalbos“
  • Kretingos rajono savivaldybės finansuojamą projektą „Smurto artimoje aplinkoje prevencija: žinok, atpažink, apsigink“
  • Klaipėdos rajono savivaldybės finansuojamą projektą „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija, pagalba, profesinė kompetencija“

Šių projektų dėka Kretingos, Klaipėdos, Skuodo, Šilutės rajonų gimnazijų, progimnazijų ir pagrindinių mokyklų 8–10 klasių mokiniams organizuojami mokymaMeilė Kontrolė“. Šiuos mokymus veda Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro psichologė Daiva Martinkuvienė.

„Jau ne vienerius metus konsultuojant smurtą artimoje aplinkoje patyrusius asmenis tenka pastebėti, kad neretai žmonėms sunku suvokti ir priimti faktą, kad jie ilgą laiką gyvena „nesveikuose“, priklausomuose santykiuose, kad meilę nebūtinai turi lydėti kančia, skausmas, pavyduliavimas ar besąlygiškas paklusimas. Būtent neteisingas meilės suvokimas dažnai ir trukdo žmonėms prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą ir siekti teigiamų pokyčių, – pirmųjų mokymų įspūdžiais dalinosi D. Martinkuvienė. – Atsižvelgiant į tokią konsultavimo patirtį norisi kuo anksčiau ir aiškiau paskleisti žinią jauniems žmonėms, tik pradedantiems kurti pirmuosius savo partneriškus santykius, kad meilė nėra kontrolė, kad meilė – tai nėra savęs atsisakymas, kad meilė gali gyvuoti tik laisvėje“.

D. Martinkuvienės žodžiais, ne paslaptis, kad išoriškai kartais sunku atskirti meilę nuo priklausomybės, o ir pati priklausomybė nuo partnerio gali būti tokia stipri, jog žmogus tai suvokia kaip meilę. Būtent todėl labai svarbu išsklaidyti mitus apie meilę, aptarti, kaip atskirti meilę nuo priklausomybės ir atkreipti jaunimo dėmesį į nerimą keliančius ženklus.

„Smagu, kad jaunimas noriai diskutuoja iškeltais klausimais, nebijo atvirai išsakyti savo požiūrį ar net pasiginčyti. Daugiausiai diskusijų sukelia klausimai apie pavydą, savininkiškumo jausmą, apie troškimą visą laiką būti kartu, apie tai, ar iš tikrųjų meilė reikalauja išsižadėti asmeninės laisvės mylimo žmogaus gerovei, ar būtina, pavyzdžiui, mylimajam atskleisti savo Facebook ar Instagram slaptažodį. Džiugina tai, kad pirmieji 13 susitikimų su mokiniais parodė, jog dauguma jaunų žmonių geba teisingai vertinti santykius, jie teoriškai žino, kas būtų teisinga, o kas ne, tik prisipažįsta, kad praktiškai yra labai lengva pakliūti į priklausomų santykių spąstus. Susitikimuose būtinai aptariame, kaip kurti tvirtus ir laimingus santykius, ir išsiskiriame žinodami, kad meilė teikia džiaugsmą, o kontrolė sekina“, – pasakojo psichologė.

Minėtuose mokymuose dalyvaujančių mokinių tėvai kviečiami į paskaitą „Meilė ir kontrolė: kaip sutarti su paaugliu“. Šiuos mokymus vedanti Kretingos rajono švietimo centro Pedagoginės psichologinės pagalbos skyriaus psichologė Sonata Vizgaudienė pasidžiaugė, kad paskaita sulaukė didelio tėvų susidomėjimo.

„Tėvai aktyvūs, smalsūs, pripažįsta, jog auginti paauglius sudėtinga. Suaugusieji dažnai skeptiškai žiūri į galimybę spręsti problemiškus klausimus, susijusius su paaugliais. Sunkumai paauglius auginančiose šeimose neretai veši – nuo nenorėjimo kalbėtis iki audringų konfliktų, bet gajus požiūris: „Kažin, ar įmanoma ką nors pakeisti, kai vaikas jau paaugęs? Kaip nors užaugs ir gal ateis į protą“, – kalbėjo S. Vizgaudienė. – Su tėvais diskutuojame apie tai, jog nėra netinkamo laiko teigiamoms permainoms. Mūsų paaugusiems vaikams būtinas nuoseklus auklėjimas, tėvų švelnumas, bet tuo pačiu ir tvirtabūdiškumas. Niekada nevėlu taisyti tai, kas jaučiame, kad turėtų būti kitaip, kas kelia diskomfortą santykiuose, šeimoje. Paskaitose paprastai ir aiškiai kalbamės apie pagrindinius dalykus, kurie reikšmingi auginant paauglį, kaip juos gerinti, kad pasiektume pozityvių rezultatų. Aiškinamės, kokia besąlygiška yra meilė vaikui, ar labai labai mylėdami galime vaikus kontroliuoti. Svarstome, kokios yra ribos tarp meilės ir kontrolės. Akivaizdu, kad priežiūra ir apribojimai paaugliui būtini, kad jis užaugtų sveiku, atspariu, sugebančiu įsitvirtinti gyvenime žmogumi. Svarbiausia – mokomės, kaip puoselėti santykius su vaiku, kad ryšys išliktų visą gyvenimą“.

Paskaitų metu, pasak S. Vizgaudienės, tėvai turi galimybę išsiaiškinti jiems aktualiausius klausimus apie gyvenimą su paaugliu, pamąstyti apie savo santykius su vaiku  ir jų puoselėjimo potencialą, suprasti, kad visos problemos išsprendžiamos nuosekliu auklėjimu, bei pasidžiaugti, kad paaugliai iš tiesų labai myli savo tėvus, nors dažnokai gali atrodyti priešingai.

Klaipėdos, Skuodo, Šilutės rajonų gimnazijų, progimnazijų ir pagrindinių mokyklų psichologai, socialiniai pedagogai, pedagogai kartu su kitais šių rajonų specialistais, dirbančiais smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir pagalbos teikimo nuo jo nukentėjusiems asmenims srityse, kviečiami dalyvauti mokymuose. Klaipėdos apygardos psichologė Aušra Augaitienė ves mokymus tema „Pokalbių su vaikais specifika: smurtas artimoje aplinkoje ir skyrybų procesas“. Klaipėdos apygardos probacijos tarnybos Probacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Vaidas Viršilas ves mokymus tema „Smurtinio elgesio keitimo galimybės. Nepilnamečių korekcinė programa EQUIP“. Kviečiame registruotis!

Projektus finansuoja

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Kretingos rajono savivaldybės administracija

Klaipėdos rajono savivaldybės administracija

Ankstesnis įrašas
Kviečiame rinkti „Kretingos krašto moteris – 2018“
Kitas įrašas
Skubėkite registruotis!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.
You need to agree with the terms to proceed

Meniu